Rubriky
cestování letecké služby letectví

Podílové vlastnictví letadla?

netflightKdyž byl v roce 1986 v USA zahájen provoz prvního systému podílového vlastnictví letadel na světě, nikdo netušil jakou spustí lavinu. Z podílových programů se stal samostatný, dynamicky se rozvíjející obor letectví.

Dnes létají na celém světě tisíce letadel provozovaných v podílových systémech a v nich desetitisíce spoluvlastníků, kteří by jinak museli za soukromé letadlo platit několikanásobně vyšší náklady, anebo by si tento způsob dopravy vůbec nemohli dovolit.

Na našem programu NetFlight jsme začali pracovat v roce 1995, ale teprve v roce 2004 začal dostávat konkrétnější podobu. První letadlo NetFlight vyletělo s prvními podílovými uživateli v roce 2006. Dnes mají členové k dispozici 5 letadel typu Piper Meridian základní flotily NetFlight, doplněných o 4 externí letadla které pomáhají zajistit speciální požadavky členů.

Proč zvolit podílové vlastnictví letadla?

Soukromé letadlo poskytuje nejvyšší flexibilitu, rychlost, pohodlí a bezpečnost dopravy na větší vzdálenosti. Základní nevýhodou soukromého letadla jsou však vysoké náklady.

Podílové vlastnictví letadel NetFlight nabízí všechny výhody soukromého letadla, ale odstraňuje tuto jeho základní nevýhodu. Investice a fixní náklady letadla se rozdělí mezi více spolumajitelů, kteří letadlo společně užívají. Každý spolumajitel se tedy poměrně podílí na těchto fixních nákladech a k tomu si platí pouze provozní náklady na vlastní lety. Výsledná úroveň nákladů je tedy pro majitele výrazně nižší než kdyby měl svoje vlastní letadlo.

Zde však výhody podílového vlastnictví NetFlight nekončí. Spolumajitel sice platí pouze část nákladů na jedno letadlo, ale ve skutečnosti má k dispozici celou flotilu. Nezáleží na tom zda je „jeho“ letadlo zrovna volné. Kdykoli potřebuje letět, může využít kteréhokoli z úplně stejných letadel flotily NetFlight. Dokonce, může využít i dvou letadel najednou.

V programu NetFlight nemá spoluvlastník ani žádné starosti se svým letadlem. Zatímco vlastník soukromého letadla se musí starat o pojištění, servis, hangár, piloty, certifikace, navigační databáze, plánování letů a mnoho dalšího, podílník NetFlight se nemusí starat o nic. Veškerá péče o letadlo se vejde do pravidelného měsíčního poplatku, bez nepříjemných překvapení.

PODÍLOVÉ VLASTNICTVÍ

Podílovým vlastníkem letadla NetFlight se stáváte zakoupením některého z podílů. Jako podílový vlastník máte právo využívat kterékoli letadlo flotily NetFlight. Celkem můžete ročně využít maximálně tolik letových hodin, kolik odpovídá kapacitě Vašeho podílu. Ke každému typu podílu je zároveň stanoven roční počet rezervačních dnů. Když vyčerpáte své rezervační dny, můžete i nadále využívat své letové hodiny, dostupnost letadla ve Vámi požadovanou dobu však již není garantována.

Jako podílový spoluvlastník platíte pravidelný měsíční poplatek, kterým přispíváte na fixní náklady svého letadla i fungování celého systému NetFlight. Tento poplatek je několikanásobně nižší, než kdybyste si měli platit fixní náklady vlastního letadla.

Kdykoli letíte letadlem NetFlight, platíte provozní náklady na let. Ty jsou stanoveny v průměrné výši na letovou hodinu a platíte je podle skutečně odlétaných hodin (s přesností na desetiny hodiny). K tomu se připočítají specifické náklady vašeho letu, mezi něž patří letištní poplatky a pobytové náklady, pokud na vás letadlo čeká.

Vaše provozní smlouva NetFlight je uzavřena na pět let. Po jejím vypršení se můžete rozhodnout, zda v programu pokračovat, anebo svůj podíl odprodat. Pokud se rozhodnete prodat, garantujeme Vám vykoupení Vašeho podílu za spravedlivou tržní hodnotu (mínus přeprodejní provizi).

Zdroj: www.netflight.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..