Rubriky
letectví

Na letošní letecké show CIAF přislíbila účast letectva 14 států

logo CIAFMezinárodní letecká přehlídka CIAF, která se po šesti letech vrací z Brna na letiště do Hradce Králové, nabídne návštěvníkům ve dnech 5. a 6. září vystoupení strojů letectev 14 různých států. Poprvé se v České republice představí například akrobatická skupina Jordanian falcons na pětici letadel Extra 300. Novinářům to dnes řekl Aleš Cabicar z pořadatelské agentury Czech Airshow Agency.

„V jednání je účast letectev několika dalších států, například jednáme o účasti britských letadel s kolmým startem Harrier GR 7,“ řekl Cabicar. Kromě bojových letadel a akrobatických skupin se na hradeckém letišti představí velké dopravní stroje, například C 130 Herkules belgického letectva či americký KC 135.

Pořadatelé slibují na oba dny zhruba pětihodinový program, letiště pro návštěvníky bude otevřené od 8:00 do 19:00 hodin, dospělí za vstupné zaplatí 300 korun. Děti do 15 let mají vstup zdarma. Organizátoři očekávají účast zhruba 30.000 lidí denně, návštěvníkům doporučují využít zvláštních autobusových linek. Více informací o programu i přehlídce je možné najít na www.airshow.cz.

Letecká show CIAF, která patří mezi největší evropské letecké přehlídky, se v Hradci Králové naposledy konala v roce 2002. Po odchodu armády z letiště se kvůli technickým problémům se zajištěním letiště pořadatelé rozhodli o jejím přesunutí do Brna. Tam však akce někdy kolidovala s civilním leteckým provozem. „Jsem rád, že se svátek letectví vrací do Hradce Králové, je to vynikající propagace města i letiště,“ řekl dnes novinářům primátor Hradce Králové Otakar Divíšek.

CIAF 2008 - Alphajet

Rozpočet letošního CIAFu dosáhne 16 milionů korun, hradecká radnice pořadatelům přispěje 2,5 miliony korun, další peníze přislíbil uvolnit Královéhradecký kraj, o jejich výši se ještě jedná. „Samozřejmě cítíme současnou ekonomickou krizi, oproti minulým ročníkům je propad v reklamě minimálně o pětinu, shánění peněz je proto náročnější,“ řekl Jaroslav Suk z pořadatelské agentury.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..