Rubriky
letecké služby letectví letiště

Plachtění je vášeň, život a láska – tvrdí v Jihlavě

jihlavaPlachtění na letišti v Jihlavě má dlouhou tradici, je neustále živé a už déle než 50 let přitahuje desítky pilotů
z blízka i daleka. Plachtění je vášeň, život a láska každého, kdo překoná útrapy náročného výcviku, začne samostatně létat a vydá se s námi na přelety. Pro pocity volnosti při bezmotorovém letu, radosti z pohybu v prostoru, kam dosáhnou jen ptáci, čistým a tichým způsobem dokážeme využít dar slunce – stoupavé proudy, a letět s nimi stovky kilometrů.

Historie a současnost

Počátky leteckého provozu aeroklubu lze nalézt na původním svahovém letišti Bílý Kámen, kde se v r.1945 konal pod vedením pozdějších dlouholetých instruktorů plachtařský kurz A-B. První starty na letišti v Henčově se uskutečnily v r.1950 na SG-38 Schulgleiter. Na letiště byl přestěhován původní dřevěný hangár, v padesátých letech byl postaven nový zděný a postupně bylo dobudováno celé letiště.

Letadlový park se postupně doplňoval a rozšiřoval. Jeho základ tvořily známé a slavné typy Z-24 Krajánek, VT-125 a VT-425 Šohaj, VT-16,116 Orlík, L-13 Blaník, z motorových letadel Piper Cub, letouny řady Trenér a Zlín, Aero 45, L-60 Brigadýr a další.

Tolik tedy ze stručné historie a jaká je současná tvář aeroklubu?
Především se snažíme navázat na úspěchy a dobré jméno aeroklubu let minulých. Naše letiště zůstává i nadále základnou pro činnost motorového létání, bezmotorového létání a parašutismu, dále při aeroklubu pracuje modelářský klub a klub ultralehkého létání. Motorový odbor v současné době využívá letouny Z- 226, Z- 42, Z-142, Z-43 a L-60. Činnost motorářů se především soustřeďuje na zabezpečení výcviku pilotů, aerovleků kluzáků a výsadkových letů pro parašutisty.

Největší a také nejaktivnější odborností je již tradičně bezmotorový odbor. Výkonné sportovní plachtění má v Jihlavě své kořeny ještě z dob dávno minulých, kdy se jihlavští piloti aktivně zúčastňovali nejrůznějších plachtařských soutěží. Na někdejšího reprezentanta Bronislava Navrátila navázal začátkem 80.let Miloš Dedera, několikanásobný mistr republiky a mnohaletý reprezentant.

V současnosti vlastníme tři větroně L-13 Blaník, dva VSO-10, jeden kluzák L-33 a jeden motorizovaný větroň L-13 SE Vivat. Ve své činnosti se kromě běžných výcvikových letů i nadále většina pilotů věnuje plachtařským přeletům. A právě zde dochází v posledních letech k oživení o čemž svědčí i stále větší počet pilotů, znovu se zapojujících do bodování v celostátní plachtařské soutěži. Kromě vlastního létání vyvíjí bezmotorový odbor i další činnosti.

K divácky nejpřitažlivějším leteckým sportům patří parašutismus. V uplynulých letech patřila naše parašutistická škola mezi nejlepší v republice, o čemž svědčí nemalý počet reprezentantů, rekrutovaných právě z řad jihlavských aeroklubáků. Naši parašutisté se snaží navázat na dřívější úspěchy, pokračovat ve výcviku a udržovat vysokou sportovní úroveň. Jihlavské veřejnosti to často dokazují svými propagačními seskoky při různých sportovních a společenských akcích. Patří k nim pořádání plachtařských soutěží, z nichž se několikrát konalo zejména Mistrovství České republiky.

Podobně jako ostatní aerokluby hledáme i my v Jihlavě způsoby, jak získávat potřebné finanční zdroje, které jsou nezbytné nejen pro vlastní chod aeroklubu, ale především umožní udržovat ceny za létání na přijatelné úrovni. Proto náš aeroklub přichází s dvěma aktivitami, které nejen tento záměr alespoň z části splňují, ale které také výrazně přispívají k propagaci leteckého sportu. Obě akce rychle získávají na popularitě a poutají na sebe stále větší množství jak odborné, tak i laické veřejnosti.

Tou první je Horácký letecký den. I když zajištění takové akce s sebou nese značná rizika a problémy, daří se nám rok od roku zvyšovat úroveň a vytvářet tak tradici významného leteckého svátku v této části republiky. Druhou již tradiční akcí je výstava letecké sportovní techniky Aerosalon Jihlava. První ročník proběhl v r.1994. Představují se na něm výrobci z ČR i zahraničí.

Podobně jako ostatní aerokluby, potýká se i náš s celou řadou problémů, které přináší dnešní doba. Naším prvořadým zájmem však i nadále zůstává zpřístupnění všech leteckých sportů co nejširšímu okruhu zájemců, především mladým lidem. Jedině jejich výchovou lze i nadále udržovat kvalitní členskou základnu a znovu oživovat činnost všech odborností tohoto krásného a zároveň náročného sportovního odvětví.

Zdroj: www.aeroklub-jihlava.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..